Španělsko Menorca

Menorca - obecné informace

Menorca je druhým největším ostrovem souostroví Baleáry náležícím Španělsku.  Je dlouhý zhruba 50 km, široký 16 km a má rozlohu 668 km².   Žije zde cca 82 000 obyvatel, hlavním městem je Mahón. Nalézá se asi 40 km severovýchodně od známější Mallorky, díky níž je také méně často navštěvována. Právě proto se zde  také nachází původní a nedotčená příroda a moře u téměř všech břehů Menorcy je průzračně čisté.

Přírodní podmínky: Menorcu lze rozdělit do dvou zcela rozdílných útvarů, a to jak z hlediska geologického, tak i z hlediska geografického. Sever, pojmenovaný podle silného větru Tramontana, je geologicky starší, nejstarší horniny jsou zde staré asi 400 miliónů let. Oblast je hornatější a pláže mají hrubší červenohnědý písek. Jih, známý jako Migjorn, je geologicky mladší, vyznačuje se především rozlehlými rovinami, strmými vápencovými skalami, malebnými zálivy a bělostným jemným pískem. V roce 1993 byla Menorca vyhlášena organizací UNESCO biosférickou rezervací.

Monte Toro, hora tyčící se do výšky 358 m, významné poutní místo.

Zdravotní péče: Česká republika nemá se Španělskem uzavřenu dohodu o poskytování bezplatné péče, proto je na místě uzavřít si před cestou vhodné zdravotní pojištění.

Bezpečnost: Na Menorce je údajně z celého Španělska nejnižší kriminalita.  I tak je lepší pronajmout si v hotelu bezpečnostní trezor.

Další informace: Občané ČR mohou do Španělska vycestovat na základě platného pasu nebo průkazu totožnosti se strojově čitelnou zónou (vydávané od r. 2000). Úředním jazykem je španělština a katalánština.

Měna: euro

Podnebí a počasí: Ostrov Menorca se nalézá v mírném subtropickém pásu. Zimy jsou mírné a vlhké, s průměrnou teplotou pohybující se nejníže mezi 5 – 10 °C, léta jsou suchá a horká s teplotou do 33 °C. Na ostrově je vysoká vlhkost vzduchu pohybující se okolo 68 %.

Pláže: Na Menorce je nepřeberné množství nádherných pláží a zálivů od malých s dostatkem soukromí, až po ty velké, hojně navštěvované s rozvinutou infrastrukturou. Nejdelší písečnou pláží je Son Bou, nalézá se na jihu ostrova a měří 2 km. Na severu ostrova se nacházejí pláže s hrubším pískem, lemovány skalami. Na jihu jsou zpravidla pláže s jemným bílým pískem, naleznete zde i rokle a vápencové skály. Všechny pláže na Menorce jsou veřejné, měří dohromady cca 200 km. Nachází se zde zhruba 70 zálivů, z nichž 30 je zastavěných a s plnou infrastrukturou, zbytek jsou panenské, chybí zde většinou veškeré služby, ale to je vyváženo soukromím a nádhernou přírodou. Na ostatních plážích si můžete vybrat mezi celou řadou vodních sportů, spousty občerstvení. V případě, že se chystáte vjet na pláž autem, je třeba počítat s poplatkem , tzv. „ekologickou daní“. Mezi nejnavštěvovanější urbanizované pláže patří:

v západní části ostrova: Cala Sandaríja, 100 km dlouhá písečná pláž, v okolí prehistorické jeskyně, Cala Blanca, Cala n´Blanes

v jižní části ostrova: Cala Galdana, jedna z nejkrásnějších pláží na ostrově, je dlouhá 450 m a široká 45 m v okolí je jedno z nejznámějších prázdninových letovisek, nachází se zde vyhlídka Mirador de Sa Punta. Dále Punta Prima, Cala en Porter, Platja de Son Bou, nejdelší a nejnavštěvovanější pláž na ostrově

v severní části ostrova: Cala Morell, maličká písečná pláž, v okolí množství uměle vytvořených jeskyní, Arenal den Castell, písečná pláž dlouhá 650 m, v blízkosti turistické centrum.

Potápění na Menorce sice nenabízí takovou rozmanitost jako Rudé moře, ale i tak si milovníci potápění přijdou na své. Většinu potápěčských škol na Menorce vedou Němci nebo Angličané. Mezi nejnavštěvovanější potápěčské lokality patří: vrak Malakoff a vrak Francesquia, Lighthouse: hloubka 18 m, četné jeskyně a průrvy, Grand Canyons, hloubka 21 m, labyrint kanálů a jeskyní

 

Turistické zajímavosti: Menorca patří mezi jedna z nejbohatších archeologických nalezišť pod širým nebem ve Středozemí.

Alaior: město známé výrobou sýra, obuvi a zmrzliny. V okolí množství megalitických staveb.

Ciutadella: byla sídlem církve a aristokracie, nachází se na zípadě ostrova. Centrem je katedrála ze 13. Století, která byla několikrát přestavěna. Městské muzeum nabízí sbírku archeologických nálezů z období maurské, římské, řecké, punské a talayotické kultury.

Fornells: rybářská vesnička nalézající se na severu ostrova v chráněném území.

Mahón: hlavní město ležící na JV Menorcy, založeno Féničany. Za návštěvu rozhodně stojí gotický kostel Santa María, bývalý karmelitánský klášter z 18. století, Placa de S´Esplanada, náměstí známé v minulosti svými vojenskými přehlídkami, Ajuntament : radnice v barokním stylu.

Navetas: tzv. bárkové hroby. Jedná se o stavby, které jinde na světě nenajdete. Jsou to o malé kamenné hroby se dvěma patry, v prvním se těla vysoušela, ve spodním byla kostnice.

Aquapark Los Delfines: obrovský aquapark s nepřeberným množstvím nejmodernějších atrakcí na rozloze 12 500 m