Španělsko Ibiza

Ibiza - obecné informace

Ibiza je třetím největším Baleárským ostrovem. Ostrov leží 80 km od Mallorcy, je dlouhý 41 km, široký 22 km a má rozlohu 571 km². Společně s Ibizou patří mezi Pytyuské (Borovicové) ostrovy. Ibiza je mezi turisty velmi oblíbená, o čemž svědčí fakt, že na ostrově, kde trvale žije okolo 100 000 obyvatel, se během sezóny vystřídá na 4 milióny turistů.

Přírodní podmínky: Ibiza je ostrovem velmi členitým a ze všech Baleárských ostrovů také nejvíce zalesněným. Místy se na pobřeží vyskytují vysoké pobřežní útesy. Nejvyšším vrcholem je Sa Talaia (415 m). Na své si zde přijdou milovníci přírody, kteří budou jistě nadšeni z volně rostoucích palem, opuncií, fíkusů, mandloní a olivovníků.  Na ostrově je i množství krásných jeskyní. Charakteristickým znakem Ibizy jsou ale překrásné písčité pláže, které lemují ostrov kolem dokola.

Jeskyně Es Culleram: nachází se zde chrám bohyně Tanit, vybudován okolo 3. století př.n.l.

Kamenný ostrov Es Vedra: malý ostrůvek vystupující z moře na JV Ibizy.

El Parque natural de Ses Salines d´Eivissa i Formentera: národní park zapsaný od r. 1999 na seznam UNESCO. Zaujímá jih Ibizy, několik malých ostrůvků a sever ostrova Formentera. Má jedinečný ekosystém s bohatou faunou i flórou.

Zdravotní péče: Česká republika nemá se Španělskem uzavřenu dohodu o poskytování bezplatné péče, proto je na místě uzavřít si před cestou vhodné zdravotní pojištění.

Bezpečnost: Na celém území Španělska je platné tísňové telefonní číslo 112, které je univerzální pro policii, hasiče a zdravotníky. Bezpečnostní situace se nijak výrazně neodlišuje od ostatních Baleárských ostrovů.

Další informace: Občané ČR mohou do Španělska vycestovat na základě platného pasu nebo průkazu totožnosti se strojově čitelnou zónou (vydávané od r. 2000). Úředním jazykem je španělština a katalánština. Dopravit se na Ibizu můžete buď letecky, nebo lodí.

Měna: euro

Podnebí a počasí: Ibiza má ze všech Baleárských ostrovů nejvyrovnanější klima. Klima na Ibize je středomořské. Průměrná roční teplota je 14 – 21 °C, v létě se teploty pohybují mezi 26 a 30°C, teplota moře dosahuje v červenci až 26°C. V zimě teploty neklesají pod nulu, nejchladnějším měsícem je leden a únor, kdy teploty klesají k 15° C. Na jaře a na podzim se častěji objevují dešťové přeháňky, přičemž nejvíce prší v listopadu a v prosinci. Hlavní turistická sezóna trvá od května do poloviny října.

Pláže: Pobřeží ostrova lemuje kolem dokola na 60 pláží. Většina je písečná, jen některé jsou oblázkové. Mnoho pláží se může pochlubit „modrou vlajkou“.

Pláže v oblasti Eivissa: městská pláž Ses Figuerts, v jejíž blízkosti je historická část hlavního města EivissaDalt Vila. Písečná pláž Talamanca má výbornou dostupnost, je poblíž centra Eivissa a celou její délku lemuje dřevěný chodník, podél něhož se nalézá spousta barů a restaurací.

Pláže v oblasti Santa Eulária des Riu: pláže na V a SV ostrova. Oblíbená je pláž Platja d´es Canar a Es Figueral, podivuhodná je i pláž Cala Boix s tmavým pískem, i zcela přírodní pláž Cala Mastela.

Pláže v oblasti Sant Joan de Labritja: pláže se nalézají na severu ostrova. K nejoblíbenějším patří pláže v turistických resortech: Cala Sant Vincent a Portitatx. Uprostřed nádherných přírodních scenérií se nachízejí pláže v zátokách Cala Xarraca a Cala Benirrás.

Pláže v oblasti Sant Josep de sa Talia: pláže se nacházejí na J, JV a JZ ostrova. Jednou z nejpopulárnějších je písková pláž Ses Salines nebo oblázková pláž Platja des Codolar a Platja des Jondal. Mezi další oblíbené pláže patří přírodní pláže Platges de Comte a Cala Bassa.

Nudistické pláže: na ostrově se nacházejí dvě oficiální nudistické pláže, písečná pláž Es Cavalletna jihu a pláž S´Aiqua Blanca. Kromě těchto existuje i řada neoficiálních nudistických pláží.

Turistické zajímavosti: Eivissa: metropole ostrova, dominantní je středověká pevnost v historickém centru Dalt Villa. Dalt Villa je opevněna kamennými hradbami a jejich součástí je i sedm obranných věží. Ve městě můžete nalézt i světově proslulé diskotéky Space a Pacha.

Vesnice Es Cubbels: nalézá se na jihu ostrova. Centrum tvoří kostel Eglésia d´Es Cubells. Kousek od centra stojí budova Seminari d´Es Cubells, která byla původně poustevnou.