Španělsko Mallorca

Mallorca - obecné informace

Mallorca je největším ostrovem z Baleárských ostrovů. Je dlouhý 110 km, široký 60 až 90 km, jeho rozloha činí 3 648 km² a žije zde zhruba 1 milión obyvatel. Hlavním městem je Palma de Mallorca. Hlavním zdrojem příjmu je turistický ruch,  Mallorcu navštíví kolem 12 miliónů turistů. Mallorca je fascinující nejen svými přírodními krásami, ale i nádhernými památkami.

Přírodní podmínky: Pobřeží je dlouhé 550 km a lemují jej hory, říčky a pláže. Na západě je pohoří Serra de Tramuntana s nejvyšším vrcholem Puig Major (1445 m). Na severu a severozápadě se nacházejí vysoké útesy, ve vnitrozemí je rovina Es Pla. Na severu ostrova se nacházejí dva jeskynní systémy.

Jeskyně de Campanet: jeden z nejnavštěvovanějších jeskynních systémů. Leží cca 40 km od Palmy. Byla objevena v roce 1945 a je přístupná veřejnosti. Nevýhodou je poměrně drahý vstup.

Zdravotní péče: Česká republika nemá se Španělskem uzavřenu dohodu o poskytování bezplatné péče, proto je na místě uzavřít si před cestou vhodné zdravotní pojištění.

Bezpečnost: Na celém území Španělska je platné tísňové telefonní číslo 112, které je univerzální pro policii, hasiče a zdravotníky. Bezpečnostní situace se nijak výrazně neodlišuje od ostatních Baleárských ostrovů.

Další informace: Občané ČR mohou do Španělska vycestovat na základě platného pasu nebo průkazu totožnosti se strojově čitelnou zónou (vydávané od r. 2000). Úředním jazykem je španělština a katalánština. Měna: euro

Podnebí a počasí: Mallorca má typicky středomořské podnebí. Léta jsou zde horká, zimy mírné. V přímořských lokalitách jsou v létě teploty okolo 30°C, moře má kolem 25°C a můžeme se těšit na počasí téměř beze srážek. Na jaře se teploty drží kolem 22°C a počasí bývá dost proměnlivé. Podzim je tím nejlepším obdobím na návštěvu mallorských památek, teploty se pohybují okolo 23 °C. V zimě musíme počítat s deštivým počasím a teploty spadnou k 15 °C.

Pláže: Pláže na Mallorce patří k nejkrásnějším v Evropě. Mezi turisticky nejoblíbenější patří:

Camp de Mar: písečná pláž na jihozápadě ostrova má jemný písek a je vhodná i pro rodiny s dětmi. Získala ocenění „modrá vlajka“. V těsné blízkosti je stejnojmenné turistické letovisko, kde je mnoho restaurací, které jsou přímo proslulé přípravou mořských živočichů a ryb.

Platja de Formentor: písečná pláž leží na severovýchodě ostrova, je pravděpodobně nejvíce navštěvovaná ze všech pláží na Mallorce. Tato nádherná romantická pláž v panensky krásné přírodě získala také ocenění „modrá vlajka“.

Cala Murada: leží na okraji turistického letoviska Calas de Mallorca na jihovýchodě ostrova. Ústí sem bystřina Torrent des Fangar, která za pláží vytváří sladkovodní jezírko.

Ses Covetes: pláž s jemným bílým pískem ležící na jižním pobřeží Mallorcy, liší se tím, že neleží v zátokách, ale je volně otevřená k moři a proto zde občas dochází k velkým vlnám.

Cala Estellenc: malá oblázková pláž, je využívána i místními rybáři, ti zde mají suché doky, jež jsou známé jako tzv. escars.

Cala Esmeralda: nachází se v malé přírodní zátoce stejného jména na jihovýchodě ostrova.

Turistické zajímavosti:

Palma: hlavní město, jemuž dominuje katedrála La Sue („Katedrála světa“), jejíž dostavba se datuje do roku 1587. Další pamětihodností je gotický hrad, jenž sloužil jako vězení až do 20. století, nebo Banys Arabs, arabské lázně. Náměstí Placa Mayor je proslulé svými podniky a nočními bary.

Deia: umělci oblíbené městečko se strmými uličkami

Andratx: bývalé kulturní centrum, ve kterém můžete nalézt několik rozhleden, jež v minulosti chránily obyvatele před nepřáteli, a dále je zde kostel Santa Maria a palác Son Mas, pocházející ještě z arabského období.

Marineland: obrovské delfinárium ve městě Calvia vzdáleném pouhých 10 minut od hlavního města Palmy. Marineland je nejen delfináriem, ale i mořským světem kde se na 4,5 hektarech můžete těšit na vystoupení cvičených delfínů, lachtanů, ale i papoušků. V komplexu se nachází i aquapark s tobogány. Navíc je zde i malá zoologická zahrada s tučňáky, plameňáky, tuleny a dalšími zvířaty, jejichž život je bezprostředně spojen s mořem.

Puerto d´Alcúdia: oblíbený a hojně navštěvovaný přístav, má 10 km dlouhou písčitou pláž. Můžete si zde vyzkoušet nepřeberné množství vodních sportů.

Pollença: město vzdálené cca 60 km od hlavního města Palma. Je zde 6 km dlouhá pláž Port de Pollençe, nicméně hlavním důvodem, proč je tak hojně navštěvováno, je velké množství historických památek. Mezi nejznámější patří: kostel Sanyora dels Angels, klášter Convent de Santo Domingo, muzeum Museu Martí Vicenc nebo starý kamenný most Roma.